Slovník pojmů: vysvětlení nejčastějších pojmů dědického práva
Podívejte se na přehled nejčastějších pojmů týkajících se závěti a dědictví. Včetně odkazů na konkrétní ustanovení v zákoníku.
Obsah
Závěť
Jednostranný odvolatelný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti osobně zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. (§ 1494 odst. 1 OZ)
Povinný díl
Část dědictví, která za všech okolností (kromě vydědění) náleží nepominutelnému dědici a která se mu vyplácí v penězích; v případě nezletilého dědice činí minimáně ¾ jeho zákonného podílu a v případě zletilého dědice alespoň ¼ jeho zákonného podílu. (§ 1643 odst. 2 OZ)
Zákonný podíl
Velikost pozůstalosti konkrétního dědice v konkrétní dědické třídě dle zákonné dědické posloupnosti; např. jedna polovina pozůstalosti, pokud do dané třídy spadá společně s jednou další osobou.
Zákonná dědická posloupnost
Pořadí potenciálních dědiců určených zákonem v případě, že neexistuje dědická smlouva ani závěť, rozdělené do 6 dědických tříd.
Vydědění
Vyloučení dědického práva nepominutelného dědice ze zákonem stanovených důvodů společně s konkrétním popisem skutků a okolností, které tento (alespoň jeden) vyděďovací důvod naplňují. (§ 1646-1647 OZ)
Pozůstalost
Jmění zůstavitele a ta osobní práva a povinnosti, které byly jako dluh uznány nebo uplatněny u orgánu veřejné moci (soudu). Zahrnuje aktiva (= majetek) i pasiva (= zůstavitelovy dluhy). (§ 1475 odst. 2 OZ)
Dědic
Fyzická nebo právnická osoba (v případě povolávání dědice zůstavitelem se může jednat i osobu, která se má v budoucnu teprve narodit, resp. vzniknout, ale v momentě smrti zůstavitele už existovat musí), která byla zůstavitelem povolána nebo které svědčí zákonná dědická posloupnost, a která dědictví přijala (resp. neodmítla) a která není dědicky nezpůsobilá. (§1481-1483 OZ)
Nepominutelný dědic
Potomek zůstavitele a nedědí-li, pak jeho potomci.
Dědická smlouva
Dvoustranné právní jednání mezi zůstavitelem a osobou povolanou v této smlouvě za dědice, které je touto osobou přijato; má přednost před závětí i zákonnou dědickou posloupností; pořízena i zrušena smí být jen za součinnosti obou stran a veřejnou listinou (tj. u notáře); lze jejím prostřednictvím nakládat maximálně o ¾ celkové pozůstalosti, ¼ musí zůstat nezatížena např. pro závěť či zákonnou posloupnost.
Odúmrť
Připadnutí dědictví státu, pokud neexistuje dědická smlouva, závěť ani žádný dědic dle zákonné posloupnosti (nikdo ze 6 tříd).
Další
Vše, co potřebujete vědět před sepsáním závěti