Vše, co potřebujete vědět před sepsáním závěti

Uvažujete o sepsání závěti, ale nevíte, kde začít? V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět před sepsáním poslední vůle.

Obsah

Proč je tak důležité sepsat závěť?

Co se stane, když zemřete bez závěti?

Potřebuji k sepsání závěti advokáta nebo notáře?

Jaké informace potřebuji k sepsání závěti?


Proč je tak důležité sepsat závěť?

Pokud jste rodič...

Sepsání závěti je nejlepší způsob jak rozhodnout, co se má stát po vaší smrti. Pokud máte děti, náleží jim podle zákona určitý podíl na pozůstalosti. Se závětí můžete přesně říci, komu připadne jaká část vašeho majetku. Ukážete tak jasnou představu, jak chcete rozdělit svůj majetek. Bez sepsané závěti by o tom mohl být pochyb.

Pokud vlastníte nemovitost...

Sepsání poslední vůle vám dovoluje rozhodnout, jak rozdělíte svůj majetek včetně všech nemovitosti a bankovních účtů, které vlastníte. Můžete vyrobit souhrn vašeho majetku a přesně zvolit, jakou část kdo zdědí. Tím se vyhnete dohadům a nejasnostem, které mohou nastat později ve vaší rodině.

Co se stane, když zemřete bez závěti?

V některých případech, když zemře člověk bez závěti, se může řízení o pozůstalosti protáhnout i na několik let. Často je to kvůli části majetku, který vaše rodina nemůže dohledat nebo o kterém se neví, že existuje. Když sepíšete závěť s Posledními slovy, můžete udělat inventář vašeho majetku, takže vaši blízcí najdou vše potřebné.

Pokud zemřete před sepsáním závěti, bude všechen váš majetek rozdělen podle zákonné dědické posloupnosti. Jedná se o soubor zákonem daných pravidel, které přesně definují, kdo dostane co. To ale nemusí přesně odpovídat tomu, jak byste svůj majetek chtěli rozdělit vy.

Potřebuji k sepsání závěti advokáta nebo notáře?

Mnoho lidí předpokládá, že k sepsání poslední vůle potřebují navštívit advokáta nebo notáře. Pokud jsou ale vaše přání poměrně jednoduchá a jasná, můžete nakonec zaplatit více peněz, než je ve skutečnosti třeba.

Náš nástroj pro sepsání závěti vám umožní popsat váš rodinný stav, jmenovat vaše dědice a jejich případné náhradníky, provést souhrn vašeho majetku a stanovit, jak chcete své jmění rozdělit. Také vám dává možnost zanechat dary pro své blízké formou odkazů. Tato služba od Posledních slov stojí jen 1 490 Kč, zatímco cena za samotnou jednu hodinu konzultace advokáta se může snadno vyšplhat na více než 2 000 Kč.

Můžete potřebovat využít služby advokáta, pokud chcete radu s velmi komplikovanou situací – typicky velká hodnota majetku nebo daňová optimalizace. Pokud si nejste jisti, napište nám, pro komplikovanější případy vám můžeme doporučit naši partnerskou advokátní kancelář.

Jaké informace potřebuji k sepsání závěti?

Přehled vašeho majetku

Statisíce lidí v České republice odkládají sepsání závěti, protože se obávají, že budou muset dohledat veškeré doklady ke svým účtům, nemovitostem a úsporám - ale ve skutečnosti tomu tak není.

Když vytvoříte závěť s Posledními slovy, můžete vytvořit základní souhrn svého majetku. Díky tomu si jednoduše zaznamenáte každou část vašeho majetku - např. "Běžný účet ČSOB". Díky tomu bude jasné, kde hledat, když se bude váš majetek rozdělovat v rámci dědického řízení. Nebudete zadávat podrobnosti o číslech účtů nebo o hodnotě jednotlivých účtů, takže tuto část budete mít hotovou už během několika minut.

Výběr dědiců

Další věcí k promyšlení před sepsáním poslední vůle je rozhodnutí, koho chcete zvolit jako své dědice. Tito lidé zdědí váš majetek, resp. takový podíl, jaký pro ně vyberete.

Pokud budete chtít, můžete část vašeho majetku vyjmout z pozůstalosti a tento majetek darovat vámi vybrané osobě (tzv. odkazovníku) formou odkazu.

Identifikační údaje

Osoby, které zahrnete ve vaší závěti, je nutné správně identifikovat. To je důležité zejména proto, aby bylo zřejmé, jakou osobu jste určili jako dědice nebo komu přesně jste odkázali část svého majetku.

Typickým způsobem, jak identifikovat osobu v závěti, je daného člověka popsat celým jménem včetně data narození. Takové označení osoby pomůže k rychlejšímu a snazšímu vyřízení dědického řízení.


Další

Co se stane, když nenapíšete závěť?


Sepište svou závěť s Posledními slovy

S naším vzorem sestaveným advokáty můžete vytvořit svou závěť už za 12 minut z pohodlí domova.

Poslední slova

Inbehave s.r.o.,

Nám. V. Hálka 17, Odolena Voda, 250 70

IČO: 02692945

Zapsáno v obchodním rejstříku pod spisovou značkou C 222465 u Městského soudu v Praze.


Vzděláváme veřejnost v oblasti dědictví a pomáháme lidem vytvořit platnou závěť, díky možnosti zakoupení hotového vzoru a jeho správného vyplnění formou snadného internetového dotazníku. Vzor dokumentu je sestaven a pravidelně konzultován s advokáty z Kopecký, Hála & Co., advokátní kancelář s.r.o.

Kontakt

Online chat

info@poslednislova.cz